Louth
Community Games

Site menu:

Swimming Results


2017 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area Perf.
50m Back U12 Girls 2nd Kate Delaney Blackrock/Haggardstown 36.49
50m Fly U14 Boys 3rd Harry Winston Ardee/Reaghstown 31.68

2017 County Swimming results
Click here for results (in PDF format)

2016 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
25m Back U10 Girls 1st Skye Kasozi St Joseph's, Dundalk
50m Free U12 Boys 1st Harry Winston Ardee / Reaghstown
50m Back U14 Boys 1st Sam Winston Ardee / Reaghstown
50m Back U16 Boys 1st Jordan Byrne St Joseph's, Dundalk
4x50m Med U14 Boys 4th Evin Quinn Ardee / Reaghstown
Finn Duffy
Michael McGrath
Sam Winston

2015 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
25m Back U10 Girls 1st Kate Delaney Blackrock / Haggardstown
50m Back U14 Boys 1st Sam Winston Ardee / Reaghstown
4x25m Free U13 Boys 2nd Ardee / Reaghstown
50m Free U16 Boys 2nd Jordan Byrne St Joseph's, Dundalk
4x50m Med U16 Girls 4th Blackrock / Haggardstown

2014 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
50m Back U12 Boys 1st Sam Winston
4x25m Free U13 Boys 2nd Louth
50m Back U14 Boys 2nd Jordan Byrne
50m Fly U14 Girls 2nd Caoimhe Brannigan
50m Free U12 Boys 3rd Michael McGrath
25m Free U10 Boys 4th Harry Winston
25m Back U10 Boys 4th Kyle Quinn

2013 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
50m Breast U14 Boys 1st Jack McCullough Drogheda North
25m Free B U10 Boys 4th Joshua Seberry Tullyallen / Monasterboice
25m Free B U10 Girls 4th Esther Quinn St Joseph's, Dundalk

2013 County Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
25m Free U8 Boys 1st William Quinn St Joseph's, Dundalk
25m Free U8 Girls 1st Juliet McGrath St Joseph's, Dundalk
2nd Kate Delany Blackrock / Haggardstown
3rd Caoimhe Doyle Tullyallen / Monasterboice
25m Free U10 Boys 1st Joshua Seberry Tullyallen / Monasterboice
2nd Harry Winston Ardee / Collon
3rd Mark Woods Ardee / Collon
25m Back U10 Boys 1st Stephen Woods Ardee / Collon
2nd Hugh McGrath St Joseph's, Dundalk
3rd Diarmaid Waldron Tullyallen / Monasterboice
25m Free U10 Girls 1st Esther Quinn St Joseph's, Dundalk
2nd Aoife McGroddy Togher / Termonfeckin / Clogher
3rd Eimer Doyle Drogheda North
25m Back U10 Girls 1st Kate McDonnell Drogheda North
2nd Sophie Gray Drogheda South
50m Free U12 Boys 1st Finn Duffy Reaghstown / Tallanstown / Clon
2nd Seán Black Drogheda North
3rd Luke O'Hanlon Cooley Peninsula
50m Back U12 Boys 1st Sam Winston Ardee / Collon
2nd Seán McDonnell Drogheda North
50m Breast U12 Boys 1st Michael McGrath St Joseph's, Dundalk
2nd Oran Hughes Cooley Peninsula
50m Free U12 Girls 1st Rachel Woods Ardee / Collon
2nd Maya Blanco Morrissey Drogheda North
3rd Róisín McDaid Cooley Peninsula
50m Back U12 Girls 1st Jaiden Byrne St Joseph's, Dundalk
2nd Mia Grimes Drogheda North
3rd Aoife Waldron Tullyallen / Monasterboice
50m Breast U12 Girls 1st Molly Hughes Cooley Peninsula
2nd Ailbhe Dawson Drogheda North
3rd Shauna M Martin Bohan Drogheda North
4x25m Free U13 Boys 1st Jordan Byrne St Joseph's, Dundalk
?
?
?
2nd Seán Black
Cathal McHugh
Andrew Collier
Joshua Seberry
3rd Finn Duffy
Harry Winston
Sam Winston
Stephen Woods
4x25m Free U13 Girls 1st Cara McVinney Cooley Peninsula
Kathlinn Ross
Aoife McDaid
Róisín McDaid
2nd Rachel Woods
Mia Grimes
Eve-Anna Hurley
Aoife McGroddy
3rd Jade Donnelly
Erin Brown
Alva Dawson
Maya Blanco Morrissey
50m Free U14 Boys 1st Rory McDonagh Drogheda South
2nd Oisín McPeake Drogheda South
3rd Cathal McHugh Drogheda South
50m Back U14 Boys 1st Jordan Byrne St Joseph's, Dundalk
50m Breast U14 Boys 1st Jack McCullough Drogheda North
50m Fly U14 Boys 1st Matthew Burns Drogheda North
2nd Jordan Kenny St Joseph's, Dundalk
50m Free U14 Girls 1st Ruth Clarke Cooley Peninsula
2nd Rachel O'Brien Blackrock / Haggardstown
3rd Lily Shields Cooley Peninsula
50m Back U14 Girls 1st Caoimhe Branigan Drogheda North
2nd Rebecca Molloy Drogheda South
3rd Aoife McDaid Cooley Peninsula
50m Breast U14 Girls 1st Leah Martin Blackrock / Haggardstown
2nd Lucy Burke Cooley Peninsula
3rd Megan Hughes Cooley Peninsula
50m Free U16 Boys 1st Darren Lynch St Joseph's, Dundalk
2nd Ciarán Dunne Togher / Termonfeckin / Clogher
3rd Fionn Sweeney Logue Togher / Termonfeckin / Clogher
50m Back U16 Boys 1st Cathal Killeen Drogheda South
50m Fly U16 Boys 1st Seán Gibney Togher / Termonfeckin / Clogher
4x50m Free U16 Boys 1st Fionn Sweeney Logue
Rory McDonagh
Seán Gibney
Oisín McPeake
50m Free U16 Girls 1st Orla Stafford Drogheda South
2nd Cliodhna White Drogheda South
3rd Aoife Russell Tullyallen / Monasterboice
50m Fly U16 Girls 1st Clare O'Hanlon St Joseph's, Dundalk

2012 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
50m Back U12 Girls 1st Caoimhe Branigan Drogheda South
50m Free U12 Boys 2nd Michael McGrath St Joseph's, Dundalk
25m Back U10 Boys 4th Sam Winston Drogheda South
50m Free U16 Boys 4th Ciarán Hearty St Joseph's, Dundalk

2010 National Swimming results
Event Category Pos. Competitor Area
50m Free U16 Boys 2nd Brian O'Sullivan